مراحل سیاستگذاری

سیاستگذاری چیست؟
۲۱ تیر ۱۳۹۸

مراحل سیاستگذاری

سیاست گذاری یک فرایند پیوسته است که می­توان آن را در ۵ مرحله شرح داد:

  1. شناخت مساله

اولین مرحله از فرآیند سیاست گذاری، شناخت مساله است. در این مرحله سیاست گذار باید مساله ای را که می­خواهد به آن بپردازد، به صورت کامل شناسایی نماید. شناخت مساله بسیار به ذهنیت و طرز تفکر سیاست گذار بستگی دارد، به طوریکه یک موضوع از دید دو سیاست گذار ممکن است به گونه های مختلفی برداشت شده و حتی از نظر کسی این موضوع اصلا مشکل به حساب نیاید.

  1. شناخت علل مساله

پس از اینکه مساله به صورت کامل تعریف شد، باید علل به وجود آمدن این مساله را شناسایی نماییم و سهم هر یک از آن­ها در بوجود آمدن این مشکل را مشخص نماییم.

  1. شناسایی پیچیدگی های اجرا

هر مساله سیاستی دارای ابعاد مختلف فنی، اجتماعی و سیاسی است که این موضوع باعث پیچیدگی بیش از پیش مسایل سیاستی شده است. به منظور شناخت کامل مساله و رسیدن به راه حل، باید به مساله از ابعاد مختلف نگریست و محدود کننده­های مختلف را در راه حلی که ارائه می­دهیم لحاظ نماییم.

  1. ارائه راه حل
  2. خلاصه سیاستی (policy brief )

تمام تلاش چندین ماهه و یا چندین ساله یک پژهشگر و سیاست گذار باید در یک یا دو صفحه خلاصه شود. این خلاصه باعث سهولت ارائه اولیه مطلب برای تصمیم گیران حکومت می­شود. این نع از متون سیاستی بدون ارجاعات و فهرست منابع می­باشد. یک خلاصه سیاستی باید شامل این موارد باشد:

  • طرح مساله
  • حداقل داده های موثر
  • نقد خلاصه یک سیاست
  • پیشنهاد سیاست جایگزین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *