سیاستگذاری چیست؟

موضوعات ره نشان فناوری
۱۷ تیر ۱۳۹۸
مراحل سیاستگذاری
۲۱ تیر ۱۳۹۸

سیاستگذاری چیست؟

دولت همانند بخش خصوصی، به تدوین استراتژی نیاز دارد؛ البته با این تفاوت که در اینجا، دولت با هیچ رقیبی مواجه نبوده و در عوض باید پاسخگویی به منفعت عامه را محور تصمیم‌های خود قرار دهد. این دو تفاوت، باعث می‌شوند که استراتژی در بخش دولتی به خط‌مشی گذاری تبدیل شود. خط‌مشی گذاری عمومی یعنی تدوین استراتژی در سطح دولت و با هدف تأمین منفعت عامه.

البته باید توجه داشت که به خاطر بازیگران بسیار، ذی‌نفعان متعدد و البته پیچیده بودن بحث تأمین منفعت عموم مردم، سیاست‌گذاری یا همان خط‌مشی گذاری عمومی به‌مراتب دشوارتر از تدوین استراتژی برای یک شرکت خصوصی است. این مسئله پیچیدگی و دشواری خط‌مشی گذاری عمومی، بر نیاز به تربیت نیروهای خط‌مشی گذار برای دولت تأکید بیشتر می‌کند.

اهمیت تربیت کردنِ استراتژی نویسانِ دولتی باعث شد که ایران از سال ۱۳۳۳، تدریس این رشته را در دانشگاه تهران آغاز کند. با این حال اما متأسفانه تا سال‌های بعد، تنها، تعداد اندکی دانشگاه و آن‌هم در مقطع دکتری به تدریس این رشته پرداختند. درنهایت، نیاز کشور به سرمایه‌گذاری بیشتر در این زمینه، باعث شد که از سال ۱۳۹۵، با اعمال اصلاحاتی مثبت در رشته مدیریت دولتی، با تمرکزی بیشتر و از مقطع کارشناسی ارشد به بحث خط‌مشی گذاری عمومی پرداخته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *